Konjički klub Varaždin '95
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konjički klub Varaždin '95

If your horse says no, you either asked the wrong question, or asked the question wrong.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  Registracija  Login  

 

 Tetanus

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Tetanus Empty
PostajNaslov: Tetanus   Tetanus Emptypet 23 svi 2008 - 6:50

Tetanus

Najveća opasnost koja konju prijeti od rane je tetanus. Duboka rana idealna je podloga za bakterije koje uzrokuju ovu bolest. Takva se rana ne prozračuje te čini savršeno okruženje za razmnožavanje bakterija. Bakterije stvaraju toksin koji pronalazi svoj put kroz živčani sustav do leđne moždine, što ima poguban učinak.

Tetanus je nekontagiozna akutna zarazna bolest. Izaziva ju Clostridium tetani kada prodre kroz ozlijeu u organizam i dospije u anaerobne uvjete. U takvim se uvjetima razmanaža otpuštajući u tijelo veće količine toksina koji nadražuju centre u CNS-u izazivajući katkada opći grč mišićja koje je inače pod svjesnim utjecajem volje.

Zbog osjetljivog živčanog sustava konji su posebno osjetljivi na toksine tetanusa. Pritom dolazi do dubljih povreda na mekim dijelovima kopita i donjim dijelovima nogu. Na tetanus mogu oboljeti sve dobne kategorije, iako su mlade životinje osjetljivije. Razvoju bolseti pogoduju i stresni čimbenici. Patogene klice nalaze se u tlu i probavnom sustavu zdravih životinja.

Vidljivi znakovi bolesti pojavljuju se nakon nekoliko dana ili nekoliko tjedana nakon infekcije (koliko traje inkubacija). O razini infekcije i uvjetima na mjestu kome se dogodila ovisi tijek inkubacije. Klinički znak bolesti je trajni grč svih mišića skeletne muskulature. Počinje u živčanoj muskulaturi, postupno se šireći preko vrata na ostale mišiće tijela. Na kraju se konj potpuno ukoči.

U grču zauzima karakterističan stav, postaje preosjetljiva na svjetlo, buku i mehaničke podražaje. Zbog grča žvačne muskulature konj ne može jesti i piti. Daljnjim širenjem grča ima problema pri hodanju, blaćenju i mokrenju. Razvoj bolesti prati pojačano znojenje, erekcija spolnog organa i pojačana razdražljivost. U težim oblicima tetanusa konj liježe na bok, a tjelesna temperatura dostiže 42 oC, često dolazi do zagrcnuća.

Jedina mogućnost da se životinja spasi je hitno specijalističko liječenje. Radi prevencije tetanusa konj bi se trebao redovito cijepiti. Ako je konj ozlijeđen, treba mu odmah dati dodatno cjepivo protiv tetanusa. Liječenje je složeno i dugotrajno, a životinja često ugiba. U liječenju se upotrebljavaju antitetanus serum, antibiotici i sredstva za umirenje. Svi kopitari mogu se cjepiti protiv tetanusa inaktiviranim toksinom. Pri svakom kirurškom zahvatu konju je dobro dati zaštitnu dozu antitetanus seruma.

Simptomi
Glava gurnuta naprijed s raširenim nozdrvama, prednje i stražnje noge su raširene, rep je podignut, a konj se ne može micati. U teškim slučajevima konj ne može otvoriti usta jer su mu mišići čeljusti u grču. Po tom simptomu tetanus je dobio naziv «ukočenje čeljusti».

skinuto sa happy hors-a
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
my_love
5. year of riding
5. year of riding
my_love


Broj postova : 2766
Age : 29
Location : U stali kod Ditch
Registration date : 16.01.2008

Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Emptyčet 14 kol 2008 - 19:22

cjepivo se daje najprije npr. taj mj. pa drugi mj. pa jednom godišnje.. nema ga u HR...
[Vrh] Go down
Mia
6. year of riding
Mia


Female
Broj postova : 3759
Age : 29
Location : kod Xanthya...
Registration date : 28.03.2008

Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Emptyčet 18 pro 2008 - 13:33

kolko košta cjeljenje protiv tetanusa ?
[Vrh] Go down
Nikec
Moderator
Moderator
Nikec


Female
Broj postova : 3288
Age : 29
Location : poso,kuca,birtija.
Registration date : 30.12.2007

Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Emptyčet 18 pro 2008 - 13:51

Tetanus 759778 Moje su obadvije cjepljenje,ali nemam pojma koliko košta
A koliko ja znam,ždrijebe je OBAVEZNO cijepiti protiv tetanusa.
[Vrh] Go down
Mia
6. year of riding
Mia


Female
Broj postova : 3759
Age : 29
Location : kod Xanthya...
Registration date : 28.03.2008

Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Emptyčet 18 pro 2008 - 14:33

Moj je cijepljen al ga se treba opet pa pitam zato da ne bi bilo... Rolling Eyes
[Vrh] Go down
my_love
5. year of riding
5. year of riding
my_love


Broj postova : 2766
Age : 29
Location : U stali kod Ditch
Registration date : 16.01.2008

Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Emptyčet 18 pro 2008 - 19:31

ja mislim da su 2 bocice 300 ili 600.. sad neznan jer mi se mjesa sa necim drugim.. ugl. skupo..
kobilu koja je zdrijebna treba OBAVEZNO cijepit jer onda ako se udari moze se prenijet na zdrijebe, jedan takav slucaj znam ... Sad
[Vrh] Go down
Sponsored content





Tetanus Empty
PostajNaslov: Re: Tetanus   Tetanus Empty

[Vrh] Go down
 
Tetanus
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konjički klub Varaždin '95 :: KONJ&JAHAČ :: Zdravlje konja-
Forum(o)Bir: