Konjički klub Varaždin '95
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konjički klub Varaždin '95

If your horse says no, you either asked the wrong question, or asked the question wrong.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  Registracija  Login  

 

 Konji i zubari

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Konji i zubari Empty
PostajNaslov: Konji i zubari   Konji i zubari Emptyčet 15 svi 2008 - 13:50

Razz evo texta Razz
Konji redovito moraju zubaru
Konj je, kao i većina velikih domaćih životinja, biljojed. Zubi su jedan od ključnih čimbenika za odgovarajuće uzimanje hrane te mogućnost njena iskorištavanja. Zubi su se kod biljojeda razvijali tako da budu što prikladniji za gotovo stalnu mogućnost žvakanja. Te se prilagodbe očituju razvojem zuba s visokom krunom (hipsodont) kod kojega kruna stalno izbija. Premolari i molari kod konja imaju pravilne nabore na žvačnim površinima, koji služe usitnjavanju celuloznog materijala
Zašto brusiti konju zube
Ispravljanje zubi konja svodi se na regulaciju zubnih površina sa strane, pregriza, nepravilnoga zagriza (stepeničasto zubalo), te vađenje tzv. vučjega zuba.
Bolest zubi (slomljen zub, nepravilne zubne površine) čest je uzrok pada kondicije konja i problema pri jahanju. Uobičajeni su znakovi bolesti zubi poteškoća i sporost pri uzimanju hrane i nerado pijenje hladne vode. Žvačući hranu, konj zastane nekoliko trenutaka, pa onda nastavi dalje žvakati, ponekad nagne glavu na jednu stranu. Pri žvakanju mu oblikovani zalogaj često ispadne iz usta, te pojačano slini. Kako bi izbjegao upotrebu bolesnoga zuba ili sačuvao oštećenu sluznicu usta, konj proguta nesažvakanu hranu, što može prouzročiti koliku.
Neugodan zadah može biti posljedica propadanja zuba, stvaranja apscesa, što na gornjoj čeljusti može dovesti do upale sinusa i pojave iscjetka s jedne strane nosa. Na donjoj čeljusti kod infekcije zubnoga korijena može se javiti oteklina ili fistula kroz kost donje vilice.
Konji se zbog oštrih rubova na stranama zubi mogu opirati stavljanju žvale, mahati glavom pri jahanju i odupirati se spuštanju ili savijanju glave. I prisutost tzv. vučjega zuba (prvog premolara) može uzrokovati poteškoće pri jahanju. Taj zub ne mora uvijek biti vidljiv (može ga prekrivati sluznica usta), no rentgenskom se pretragom može utvrditi njegovo postojanje.

Pregled i njega
Najčešće postoji povezanost anamnestičkih podataka o konju, njegove dobi i kliničkih znakova. Pregled zubi i usne šupljine može se kod većine konja napraviti bez upotrebe sredstava za smirenje, no uz sedativ i upotrebu fiksnog otvarača za usta taj je pregled izrazito lakši. Ispiranje usne šupljine i dobar izvor svjetlosti mogu također olakšati pregled.
Njega zubi ima važno mjesto u cjelokupnoj brizi za zdravlje sportskih konja. Rubovi cakline trebaju se uklanjati dvaput na godinu, sve do pojave stalnoga zubala, a onda prema potrebi, ovisno o načinu života konja. Naprimjer, konjima na paši dovoljan je jedan pregled zubala godišnje. Konjima koji su smješteni u staji i uglavnom se hrane sijenom i zobi treba najmanje dvaput na godinu profilaktički pregledati zube.
Cilj je redovite njege zubi odstraniti izbočine cakline i osigurati pravilnu žvačnu površinu. Za dobru je obradu zubi potrebno konju dati sedativ, a za neke je zahvate (vađenje zuba) potrebna i opća anestezija.

Nasljedne i stečene nepravilnosti
Konjima je najčešća urođena nepravilnost zubala tzv. papagajska čeljust (engl. Parrot mouth), odnosno prognatia superior, pri čemu je gornja vilica duža od donje. Sistemska fluoroza blažeg oblika može se očitovati samo zubnim promjenama, dok u većim dozama (40 ppm fosfora u hrani tijekom nekoliko godina) može uzrokovati i druge koštane nepravilnosti (prijelome).
Prekobrojni se zubi konjima pojavljuju povremeno, a terapija ovisi od slučaja do slučaja, no najčešće se sastoji u vađenju viška zubi. Prekobrojni su zubi najčešće posljedica mandibularnih ili maksilarnih trauma. Konjima je zakašnjelo izbijanje premolara i molara čest uzrok apikalnog osteitisa, što uzrokuje propadnje zuba. Taj se proces najčešće pojavljuje na 4. premolaru u gornjoj ili donjoj vilici, a kod toga zuba često dolazi i do medijalnog premještanja, što može izazvati ozljede jezika.
Konj, kao i većina velikih domaćih životinja, ima uži intramandibularni od intramaksilarnog prostora. Budući da je konjima ograničeno i kretanje mandibule, stvaraju se oštre caklinske izbočine na bukalnoj strani maksile i lingvalnoj strani mandibule. Takve izbočine treba brusiti dvaput na godinu, sve do razvoja potpunog zubala, kada treba provjeriti zaostajanje mliječnih zubi koje, prema potrebi, treba izvaditi.

opet,časopis konji Very Happy
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
Magdalena
Moderator
Moderator
Magdalena


Female
Broj postova : 12961
Age : 29
Location : Beretinec - Vž
Opomene : ...
Registration date : 24.12.2007

Konji i zubari Empty
PostajNaslov: Re: Konji i zubari   Konji i zubari Emptyčet 15 svi 2008 - 15:36

bravo dencyy...hvala....to kopiram i učim iz toga....Wink...Konji i zubari 461799...
[Vrh] Go down
 
Konji i zubari
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Prodaju se konji
» Konji za western

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konjički klub Varaždin '95 :: KONJ&JAHAČ :: Zdravlje konja-
Forum(o)Bir: