Konjički klub Varaždin '95
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konjički klub Varaždin '95

If your horse says no, you either asked the wrong question, or asked the question wrong.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  Registracija  Login  

 

 Kolostrum

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Kolostrum   Kolostrum Emptyčet 15 svi 2008 - 13:35

Kolostrum je prirodna zaštita

Prirodnu pasivnu imunizaciju dobiva svako ždrijebe kad nakon rođenja posiše prvo majčino mlijeko, tzv. kolostrum. Kolostrum je bogat protutijelima protiv određenih bolesti i u prvim danima života ta antitijela ulaze u krvotok ždrebeta i štite ga u prvim tjednima i mjesecima života. Aktivna imunizacija je cijepljenje (vakcinacija). Uz pomoć ove metode potičemo organizam konja da aktivno stvori zaštitni mehanizam protiv određene bolesti. Cjepiva mogu biti živa ili umrtvljena. Budući da bismo unosom živih mikroorganizama mogli izazvati bolest, mikroorganizmi se prvo oslabe (atenuiraju). Umrtvljeno cjepivo sadrži nežive mikroorganizme, odnosno samo neke njihove dijelove koji imaju imunološko djelovanje (sposobnost stvaranja specifične obrane protiv te bolesti). U organizmu postoji mehanizam pamćenja tih imunoloških procesa, no on je relativno kratkotrajan, pa se stalno mora obnavljati. Obnavljanje imunološkog pamćenja je docjepljivanje (revakcinacija), a protiv većine se bolesti provodi jednom godišnje.
Danas se smatra da pravilna zaštita konja protiv bolesti počinje još u fetalnom razvoju, odnosno zaštita ždrebadi počinje pravilnim cijepljenjem njihovih majki. Kad je kobila tijekom trudnoće pravilno cijepljena, ona će poslije ždrijebljenja u kolostrumu prenijeti maksimalnu količinu antitijela na ždrijebe i kvalitetno ga zaštititi od bolesti od kojih je cijepljenja. No, antitijela koje je ždrijebe dobilo kolostrumom onemogućuju aktivnu imunizaciju, budući da se ona vežu na antigene unesene cjepivom i poništavaju njihovu ulogu. Pravo je vrijeme za prvo cijepljenje kada količina antitijela dobivena putem kolostruma padne na razinu koja neće utjecati na imunološku sposobnost novounesenog cjepiva. Budući da je riječ o nizu individualnih faktora koji utječu na pad količine antitijela i nije praktično tu koncentraciju određivati u laboratoriju za svako pojedino ždrijebe, smatra se da prvi put treba cijepiti ždrijebe staro tri do četiri mjeseca i nadocjepljivati u razmaku od četiri tjedna jednom ili dvaput.
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
Magdalena
Moderator
Moderator
Magdalena


Female
Broj postova : 12961
Age : 29
Location : Beretinec - Vž
Opomene : ...
Registration date : 24.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptyčet 15 svi 2008 - 15:34

paa...moje neznanje...za ovo prvi put čujem...al zato sam tu da naučim...Kolostrum 477762...
[Vrh] Go down
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptyčet 15 svi 2008 - 15:36

da
meni je to trenerica bila rekla kao da ždrebe 2 sata nakon što se rodi posiše prvo mleko- Kolostrum i tamo još nešto kako je hranjivo ugl. ovvo gore Wink
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
Nikec
Moderator
Moderator
Nikec


Female
Broj postova : 3288
Age : 29
Location : poso,kuca,birtija.
Registration date : 30.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 13:54

Evo malo kopam po starim temama,pa sam i tu naletila Smile

Moja Cony nije imala problema s kolostrumom,posisala ga je za kok pola sata nakon ždrijebljenja. Ali ja sam se bojala da ce tu biti problema,jer je Dora prenjela,a vime je bilo puno,pa je mlijeko i kolostrum kapalo po cijele dane,a čepova nije bilo. Ali sve je ispalo ok.
Znate kakva sam ja slaba xD, i ja uzimam kolostrum,kravlji,u obliku kapsula( kao mlijeko u prahu u kapsuli). Nabavlja se ne znam ni ja odakle,ali kuma mi drži ljekarnu,pa onda nabavimo. Iako sam i Dorino mlijeko probala Razz doduše ne kolostrum,ali...
[Vrh] Go down
Maura
6. year of riding
Maura


Female
Broj postova : 4323
Age : 29
Location : Istra <3
Registration date : 31.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 13:57

probala si Dorino mlijeko?

i kakovog je okusa? nikaaa,sve opisi. Razz
[Vrh] Go down
http://www.ironmaiden.com
Nikec
Moderator
Moderator
Nikec


Female
Broj postova : 3288
Age : 29
Location : poso,kuca,birtija.
Registration date : 30.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 14:01

Ne moze se to opisat. Drugačije,jačeg okusa. Ali nije fino,barem meni huhu Ja niti kozije ne mogu piti xD
[Vrh] Go down
Maura
6. year of riding
Maura


Female
Broj postova : 4323
Age : 29
Location : Istra <3
Registration date : 31.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 14:03

ja sam pila i pijem samo kravlje mlijeko(kupovno Kolostrum 753578 ) i jednom sam pila tek pomuzeno od krave.htjela bih probat od koze,samo kad bi ga negdje nasla...
[Vrh] Go down
http://www.ironmaiden.com
Nikec
Moderator
Moderator
Nikec


Female
Broj postova : 3288
Age : 29
Location : poso,kuca,birtija.
Registration date : 30.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 14:08

Uf meni je prejako od koze. Možda mi je ostalo u lošem sjećanju zato jer sam ga pila kad sam krajnike operirala,pa me je peklo užasno.
[Vrh] Go down
Maura
6. year of riding
Maura


Female
Broj postova : 4323
Age : 29
Location : Istra <3
Registration date : 31.12.2007

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 14:09

a joj...moj susjed je probo mlijeko od magarice kad je imala malog magu huhu
[Vrh] Go down
http://www.ironmaiden.com
Denc
Adminstratorica
Adminstratorica
Denc


Female
Broj postova : 10163
Age : 103
Location : Lost in time
Registration date : 12.02.2008

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 14:33

Laughing off x))
Ja ne volim ama baš nikakvo mleko huhu Bljuf
Ahah,Nika.A daj opiši nekako kakvog je ukusa Kolostrum 384910
[Vrh] Go down
https://kkvz95.forumcroatian.com
Sunshine
5. year of riding
5. year of riding
Sunshine


Female
Broj postova : 3417
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.03.2008

Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Emptysub 7 oľu 2009 - 18:27

"Prirodnu pasivnu imunizaciju dobiva svako ždrijebe kad nakon rođenja posiše prvo majčino mlijeko, tzv. kolostrum. Kolostrum je bogat protutijelima protiv određenih bolesti i u prvim danima života ta antitijela ulaze u krvotok ždrebeta i štite ga u prvim tjednima i mjesecima života. Aktivna imunizacija je cijepljenje (vakcinacija). Uz pomoć ove metode potičemo organizam konja da aktivno stvori zaštitni mehanizam protiv određene bolesti,,,"

To i još pola teksta vrijedi i za ljude. XD
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kolostrum Empty
PostajNaslov: Re: Kolostrum   Kolostrum Empty

[Vrh] Go down
 
Kolostrum
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Konjički klub Varaždin '95 :: KONJ&JAHAČ :: Zdravlje konja-
Forum(o)Bir: